X
 13.09.2015 Живот

Германија ја враќа граничната контрола поради бегалците


Германија ја враќа контролата на границата со Австрија поради рекордниот број бегалци со кои се соочува Европската унија. Земјите кои се членки на ЕУ ги исфрлија проверките на пасоши во Шенген зоната, но Министерот за внатрешни работи на Германија, Томас де Мајзиер изјави дека проверките повторно ќе бидат вратени.

Германија стана главна дестиназија за бегалците, особено оние од Сирија, откако канцеларот Ангела Меркел ги олесни условите за живот на бегалците во земјата. Меѓутоа, од минатата година во Германија пристигнале 450.000 бегалци, па инфраструктурата во земјата е повредена.

Со враќањето на контролата, Берлин ќе купува време за соочување со проблемот, пренесуваат германските медиуми.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот