21.09.2015 Образование

Која е најдобрата земја за студентите?

Нордиските земји доминираа на „International student statisfaction awards“ за 2015 година.

1

Ирска го зеде првото место со импресивен просек од 9.04 во рангирањето од студентите. На другиот крај на спектарот се најде Франција, која со просек од 8.02 е најлошо рангирана земја проследена со поплаките поради лошите услуги за студентите и прекумерната бирократија.

1

Нордиските универзитети заедно имаат 8.9 поени.

„Скандинавските универзитети се`уште владеат со врвните места во однос на меѓународното студентско задоволство. Тие се доста ценети поради добро организираните студентски услуги, високото ниво на академските барања, а студентите дури и покрај екстремните временски услови, сепак се одлучуваат за овие земји поради ниските трошоци за живот“, се вели во соопштението.

Можеби затоа што дома им е најубаво, скандинавските студенти покажаа најниско ниво на задоволство кога учат надвор од нивната земја.

Истражувањето се базира на 17.018 рецензии од студентите.

Подготвил: Тамара Гроздановски