X
 30.09.2015 Образование

Кој не би сакал да учи во ова основно училиште?


Во предградието на Париз се наоѓа едно многу необично основно училиште. „Niki de Saint Phalle“ воопшто не изгледа како класичните згради кадешто повеќето од нас го поминале детството.

Напротив, во ова училиште има необични облици и топли тонови. Ова можеби е најубавото основно училиште кое постои. Архитектот е Пол ле Кернек од Франција, познат по необичните комбинации на бои и форми.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование