X
 06.10.2015 Наука

Добродојдовте во куќата изградена поради математиката

Повеќето добиваат паника на помислувањето на пресметувањето и калкулусот, но еден човек толку го сакал овој дел од математиката, што ја дизајнирал својата куќа според него. Неговата куќа наречена „Куќа на интеграли“ сега се наоѓа на пазарот.

Цената изнесува 11,4 милиони фунти, односно 17,2 милиони долари. Куќата е изградена според криви кои бараат употреба на калкулус и интеграли.

Човекот кој го дизајнирал домот починал изминатата година на возраст од 73 години.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука