X
 14.10.2015 Култура

Нови неверојатни слики ја прикажуваат Фукушима проголтана од природата

Новиот неверојатен фото проект на Аркадиус Подниесински неодамна откри нови фотографии околу областа на нуклеарната централа Фукушима - кадешто тони контаминирана почва лежи недопрена и обрасната со шума која ги опфатила стотици напуштени возила и домови.

 

зона


Зоната околу нуклеарната централа сега наликува на пост-апокалиптични сцени од хорор филмовите откако била напуштена после нуклеарната катастрофа. Жителите ја напуштиле областа после предупредувањата дека нивоата на радиоактивност се доста опасни, оставајќи ги автомобилите, училниците и библиотеките да бидат проголтани од обраснатата пустина. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура