X
 15.10.2015 Култура

Хонг Конг - некогаш и денес

Хоризонт со прекрасни светла; прекрасно пристаниште со бродови кои се движат напред, назад на различни острови; тесни улички со високи згради кои го достигнуваат небото и се разбира, луѓето. Ставено се` заедно го добивате Хонг Конг.

 

хонг


Хонг Конг е познат по своите многубројни облакодери. Толку познат што дури и ги победува Њујорк, Токио и Дубаи со повеќе од 7.687 високи згради. Бучавата никогаш не застанува, од купувачите кои се обидуваат да се исценкаат за помали цени до постојаната изградба на нови објекти. Хонг Конг не запира тука, но дали некогаш сте се запрашале како изгледал овој град пред да „експлодира?“. Погледнете како изгледаше Хонг Конг пред да стане она што е денес.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура