X
 19.10.2015 Живот

Зошто Русија стана најголемиот непријател на САД?

Тензиите помеѓу Русија и САД се резултат на години активности, а Москва нема никаква врска со тоа, според новинарот Фил Батлер.


Иако НАТО спроведувал активности и се движел поблиску до границита на Русија за време на мандатот на Џорџ Буш, Вашингтон бил загрижен за воените акции во Авганистан и Ирак.

Москва не била дел од планот, доколку судиме од вестите во 2001 година, пишува Батлер. Медиумите се промениле веднаш штом на власт дојде Барак Обама.

„Американските активности кон Русија направија драматична промена веднаш штом Џорџ Буш ја напушти канцеларијата. Гледајќи ги медиумите од 2001, може да се видат неколку факти. Веднаш штом Обама стана претседател, започнаа и анти-руските активности“, пишува Батлер.

Вашингтонската елита имала потреба од нов непријател од граѓанските војни во Сирија, Либија и Украина, а повеќето револуции не беа случајни, тврди новинарот.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот