X
 25.10.2015 Економија

Ова е новиот најбогат човек во светот


Амасио Ортега е новиот најбогат човек на светот. Тој го надмина Бил Гејтс вчера наутро, јавува „Форбс“.

Модниот гигант „тежи“ 80 милијарди долари откако неговите акции во компанијата „Индустрија де дисењо текстил“ достигнале цена од 33,99 евра по акција.

Компанијата под себе ги има брендовите како „Зара“, „Pull&Bear“ и „Масимо Дути“. Царството брои приходи од 20 милијарди долари.

Компанијата биле основана од страна на самиот Ортега во 1975 година.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија