26.10.2015 Образование

Онлајн-факултети за маркетинг

Во секоја компанија и фирма, главната цел на маркетингот е зголемување на продажбата на производите и зголемување на профитот на компанијата. Дури и владите користат социјален маркетинг за да испратат порака до граѓаните.

Во ова време, лесно е да се стане експерт во областа и да се добие диплома само преку интернет. Следуваат некои онлајн-факултети за маркетинг.

Универзитет „Тифин“

Се работи за онлајн-курс кој е специјално дизајниран за работа и пракса во областа на маркетинг мнаџментот, рекламирањето, брендирањето итн.

Универзитет „Реген“

Онлајн-курсот за бизнис на универзитетот со специјализација во маркетингот е добра за добивање генерални вештини за работа во сите области на маркетингот и за зголемување на знаењето од областа.

Универзитет „Сент Лео“

Додипломските студии по бизнис администрација со специјализација во маркетингот се наменети за студентите кои планираат кариера во продажба, рекламирање, работа со клиенти, маркетинг менаџмент или меѓународен бизнис.

Подготвил: Драгана Петрушевска