X
 03.11.2015 Живот

Македонката која даде отказ од работа за да им помогне на бегалците

Александра Давидовска даде отказ во фабриката за чевли кадешто работела, за да им помогне на бегалците на границата помеѓу Македонија и Србија, пренесува Гардијан. Таа ги пречекува бегалците навечер и чека да пристигнат возовите преполни со мигранти.

Поради недостатокот на организирана поддршка од нашите власти, таа волонтира како „информативно лице“, со што им помага на луѓето и ги упатува кон правилниот правец.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот