11.11.2015 Образование

"Отворен куфер" ќе го одбележи Меѓународниот ден на студентите

Студентската иницијатива „Отворен куфер“ годинава ќе го одбележи Меѓународниот ден на студентите на 17 месецов. Овој ден се одбележува во Македонија по четврти пат, а оваа година одбележувањето ќе се разликува по тоа што „Отворен куфер“ ќе создаде културна зона на Филозофскиот факултет.

Оваа културна зона ќе биде отворена за сите заинтересирани и ќе трае од 10 часот наутро до 10 часот во ноќта. Составена е соодветна програма со изложба, порекција, трибина итн.

Целата програма засега изгледа вака:

10.00: Отворање на изложба „Студентски времеплов“ и целодневна изложба на студентски дела од различен вид (Аула на ФЗФ/ФЛФ)

12.00 - 12.30: Презентација на летокот Homo Studentus (Аула ФЗФ/ФЛФ)

14.00 - 15.00: Проекција на кратки авторски филмови за екстремни спортови во планина со акцент на алпинизам

15.00 - 17.00: Трибина - Младинско филозофско друштво

17.00 - 18.00: Поетско читање

20.00 - 22.00: Свирка

Инаку, иницијативата „Отворен куфер“ постои од 2013 година, а е формирана како независна и неформална студентска културна иницијатива од страна на група студенти на Филозофскиот факултет. Сега во неа се вклучени студенти од целиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“.

Нивната главна цел, како што пишуваат на својот блог, е „формирање на студентски културен центар во рамките на универзитетот“, и тоа преку „здружување на студентите, организирање на културно-уметничка програма на факултетите, алтернативно академско и неформално образование, создавање простор за слободно изразување, размена на идеи и вештини и поттикнување на креативноста, творештвото и критичката мисла“.

Подготвил: Драгана Петрушевска