X
 15.11.2015 Култура

Европа или смрт: Бегство од Сирија


Серијалот „Европа или смрт: Бегство од Сирија“ од „Вајс“ се занимава со популарна тема од денешницава - војната во Сирија и бегалската криза во Европа.

Во најновиот дел од серијалот се следи патот на еден млад Сиријец од војната во уништената татковина преку Средоземното море, Грција, Македонија, Србија и Германија. 25-годишниот Исмаил бил принуден да го напушти домот, а во текот на своето патување видел драматични работи. Неговите најтешки моменти може да се видат во видеото.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура