15.11.2015 Живот

Психо-емотивен тест за емотивната сотојба

Познатиот и ценет британски психолог Пип Вилсон е експерт за пореметувања во однесувањето и развојот на емоционалната интелигенција. Тој стои зад неколку психолошки тестови кои се предвидени за деца и возрасни.

Тестот во продолжение помага во препознавање и зајакнување на емотивната состојна и насочување кон посакуваната состојба во општеството. Секој од човечињата на стеблото има различно расположение, а тие се на различна местоположба. Одберете едно кое најмногу личи на вам и второ какво би сакале да бидете.

Доколку сте одбрале некоја од позициите број 1, 3, 6 или 7, тоа ве карактеризира како мотивирана личност која не се плаши од пречки во животот.

Ако вашиот избор е на еден од броевите 2, 11, 12, 18 или 19, тоа значи дека сте комуникативна личност која секогаш им пружа поддршка на своите пријатели.

Изборот на човечето со број 4 ве дефинира како личност со стабилна животна положба, личност која сака да постигне многубројни успеси без тешкотии.

Број 5 - секогаш сте уморни, слаби, немате доволно животна сила.

Изборот на бројот 9 значи дека сте весела личност која сака забави.

Број 13 или 21 - вие сте затворени, често се изложени на грижи и одбегнувате комуникација со луѓе.

Број 8 - сакате да се повлекувате во себе, размислувате само за себе.

10 или 15 - имате нормална прилагоденост во животот, се наоѓате во оптимална состојба.

Број 14 - паѓате во емотивна пропаст, најверојатно сте изложени на внатрешна криза.

Местото број 20 го бираат луѓето со голема самодоверба. Вие сте природен лидер и сакате луѓето често да го слушаат само вашето мислење.

Сте го одбрале бројот 16? Се чувствувате помалку уморно од поддржување некого. Вас ве прегрнува број 17 - во овој случај сте склони да се процените како човек со внимание од околината.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Живот