X
 26.11.2015 Култура

Жената која прочитала книги од секоја земја за една година... Ве интересира кои книги ги прочитала од Македонија?

Eн Морган се смета себеси за добро начитана - се` додека не откри дека на нејзината полица се наоѓаат книги кои се само од англиски и американски автори.

 

книги

 

Затоа, таа си постави амбициозна цел: да прочита по една книга од секоја земја во светот во една година. Сега таа ги повикува и останатите „англофили“ да започнат да читаат преведени дела со што издавачите ќе работат понапорно да ја донесат странската литература до нив.

Ова е листата на книги кои Ен ги прочитала во една година. Тука се најдоа и македонските автори Румена Бужаровска и нејзините книги „Чкртки“ и „Осмица“, Гоце Смилевски и неговите книги „Сестрата на Зигмунд Фројд“, „Разговор со Спиноза“ и Елизабета Баковска „На пат кон Дамаск“.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура