X
 04.12.2015 Култура

Најдолгите летови во светот

Без разлика дали летот е преку океански или преку Северниот Пол, овие мега летови ги туркаат авијациските граници и секако, го тестираат трпението на патниците.

 

let


Ова се најдолгите летови во историјата на светот.

10. Меѓународен аеродром Џон Ф. Кенеди - Меѓународен аеродром Хонг Конг

Далечина: 12.990 километри
Време на лет: 16 часа
Вид на авион: Boeing 777-300ER

9. DXB - Меѓународен аеродром Сан Франциско


Далечина: 13.040 километри
Време на лет: 15 часа, 50 минути
Вид на авион: Airbus A380-800

8. Меѓународен аеродром Далас-Форт Ворт - HKG

Далечина:
13.072 километри
Време на лет: 16 часа и 20 минути
Вид на авион: Boeing 777-300ER

7. Меѓународен аеродром Абу Даби - SFO

Далечина
: 13.129 километри
Време на лет: 16 часа и 15 минути
Вид на авион: Boeing 777-300ER

6. DXB - Интерконтинентален аеродром Хјустон Џорџ Буш

Далечина:
13.145 километри
Време на лет: 16 часа и 20 минути
Вид на авион: A380-800

5. Меѓународен аеродром Џеда Кинг Абдулазиз - Меѓународен аеродром Лос Анџелес

Далечина:
13.409 километри
Време на лет: 16 часа и 55 минути
Вид на авион: Boeing 777-300ER

4. Меѓународен аеродром Дубаи - LAX

Далечина
: 13.420 километри
Време на лет: 16 часа и 35 минути
Вид на авион: Airbus A380-800

3. AUH - LAX

Далечина:
13.420 километри
Време на лет: 16 часа и 25 минути
Вид на авион: Boeing 777-200LR

2. Меѓународен аеродром Јоханесбург Тамбо - Меѓународен аеродром Хартсфилд - Џексон Атланта

Далечина:
13.580 километри
Време на лет: 16 часа и 40 минути
Вид на авион: Boeing 777-200LR

1. DFW - SYD

Далечина:
13.804 километри
Време на лет: 16 часа и 55 минути
Вид на авион: Airbus A380-800
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура