X
 15.02.2019 Живот

Децата во Финска и на -17 степени одат со велосипед на училиште

Велосипедист сте? Ако е така, тогаш сигурно не го возите вашиот велосипед во текот на зимските месеци, убедени дека велосипедите не се за на дожд, снег и мраз. Но, овој фински град е жив доказ дека зимскиот велосипедизам е можен со правилно планирање и инфраструктура.

1

2

Пека Тахола, инженер за урбанистичка благосостојба и координатор за велосипедизам на градот Оулу, неодамна го фотографирал училишниот паркинг за велосипеди на локалното училиште за да покаже дека и на -17 степени финските деца ги возат своите велосипеди.

finska

Иако повеќето родители кај нас не би дозволиле нивните деца да возат велосипеди на -17 степени, во Финска тоа е сосема нормално и здраво.

Фото: pekkatahkola
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот