X
 15.08.2020 Живот

Сте виделе ли цветна богомолка?

Одмарајќи се меѓу грмушките од лаванда, Маргарет Невил од Јужноафриканската Република открила нешто навистина воодушевувачко - цветна богомолка чиј изглед еволуирал за да личи на цвеќе, како метод на камуфлажа. Таа е женка со интересни шари на нејзиниот грб и испупчени страни што изгледаат како пупки од лаванда.

Воодушевена од убавината на инсектот, Невил ја нарекла богомолката госпоѓа Фрили Пентс, поради нејзините виолетови „панталони“.

- Природата е тука за ние да ја споделуваме - вели Невил.

Госпоѓа Фрили Пентс сега има многу обожаватели низ светот.

Постојат многу видови богомолки. Богомолката-орхидеја е уште еден вид цветна богомолка. Женките се поголеми и имаат поубави бои, со нозе што изгледаат како ливчиња од орхидеи. Тие чекаат да им пријдат инсектите, измамени од нивниот цветен изглед. Додека изгледот на женките е шарена стапица, мажјаците мора да ловат наместо да чекаат.

Истражувачите на еволуцијата веруваат дека оваа разлика кај родовите во ловните стратегии е единствена кај членконогите (пајаците и инсектите).Извор: Mymodernmet.com
Фото: Margaret Neville
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот