X
 14.01.2016 Живот

Вонземската убавина на животинскиот свет под вода

Повеќето од нас имаат нејасен, апстрактен концепт за животот под вода. Но, неколку луѓе се посветија на тоа тајните под вода да ни ги претстават во најдобро можно светло. И како што покажува натпреварот „Ocean Art photography 2015“, тие завршиле спектакуларна работа.

 

svet


„Ocean Art“ е еден од најпрестижните подводни фото натпревари во светот. Организиран од страна на Водичот за подводна фотографија и оценет од панел на експерти, оваа година беа доделени над 70.000 долари во награди и поделени на 75 фотографи за победничките фотографии во неколку категории кои вклучуваат сликање од широк агол, макро фотографија и DSLR. Од ракови до јагули, преку воодушевувачкиот октопод, фотографиите се исто толку различни и убави како морскиот екосистем кој покрива 70% од нашата планета. Пораката која ја испраќа натпреварот е дека и покрај нашата технологија и можноста да се истражуваат далечните светови, океаните се`уште остануваат надреално, неверојатно и туѓо место.

Ова се некои од најдобрите фотографии на натпреварот.

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот