18.01.2016 Образование

Бесплатни часови по конверзација на Германски јазик

Часови по конверзација во Германската читалница при НУБ

Германска читалница
Влез слободен
Секој четврток од 18 до 19.15 часот

Максимален број на учесници: 30

Ги молиме сите заинтересирани за секој час да се пријавуваат на dtlsaalskopje@hotmail.com.

Германската читалница при НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје, чиј партнер е Гете-Институтот, и во новата година почнувајќи од 21.1.2016 г., четврток, еднаш неделно ќе им нуди на своите корисници, студентите и сите што го изучуваат германскиот јазик бесплатни часови по конверзација на германски јазик. Целта на овие часови е подобрување на комуникативните вештини.

Австриската лекторка Регине Мертл ги води часовите и се обидува со помош на разни игри и со вклучување на актуелни теми, да ја поттикне употребата на германскиот јазик во работа со партнер или во мали групи. Притоа ќе се разговара за сите настанати лексиколошки и граматички проблеми.

Сите заинтересирани се срдечно добредојдени! (од А2 ниво
според Заедничката европска референтна рамка)

Се радуваме на Вашето доаѓање!

Во соработка со ОеАД – лекторат