X
 22.01.2016 Живот

Прогласени најдобрите хотели во светот за 2016

Беше прогласен најдобриот хотел во светот, и тоа од страна на најпопуларниот форум за патување, „Trip Advisor“.


Импресивниот „Umaid Bhawan Palace Jodhpur“ во Индија е на врвот за 2016 година кога станува збор за хотелите. Хотелот е еден од последните големи палати во земјата и еден од најголемите приватни резиденции во светот. Бил изграден меѓу 1928 и 1943 година, а хотелот функционира и како музеј и резиденција на кралското семејство.

Според „Trip Advisor“, просечната цена за преспивање изнесува 1.055 долари за вечер, а најевтин за посетување е во јули, кога цената за една вечер изнесува 561 долар.

Листата на најдобри 10 хотели во светот за 2016 изгледа:

1. Umaid Bhawan Palace Jodhpur - Индија (просечно 1.055 долари за ноќевање).

2. Shinta Mani Resort - Камбоџа (просечно 286 долари за ноќевање).

3. Bellevue Syrene - Италија (просечно 808 долари за ноќевање).

4. Hanoi La Siesta Hotel & Spa - Виетнам (просечно 156 долари за ноќевање).

5. Achtis Hotel - Грција - Просечно 144 долари за ноќевање.

6. Belmond Le Manoir aux Quat’Saisons - Обединето Кралство (просечно 1.671 долари за ноќевање).

7. Mirihi Island Resort - Малдиви (просечно 1.523 за ноќевање).

8. Bucuti & Tara Beach Resorts Aruba - Аруба (просечно 673 долари за ноќевање.

9. Calabash Luxury Boutique Hotel & Spa - Гренада (просечно 1.159 долари за ноќевање).

10. Hotel Ritta Höppner - Бразил (просечно 266 долари за ноќевање).


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот