X
 31.01.2016 Култура

Прекрасни дестинации кои може да исчезнат до 2050


Земјата е полна со неверојатни места. Меѓутоа, поради климатските промени, зголемувањето на морското ниво и други фактори, многу од најубавите места може да не постојат до крајот на векот или до половината на овој век.

Од 19-от век, морското ниво расте за просечно 2 милиметри годишно. Тоа звучи незначајно, но со текот на времето станува сериозен проблем. Како резултат, океаните ќе поплават многу острови и крајбрежја. Ова се местата на кои им се заканува исчезнување до 2050 година.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура