X
 09.02.2016 Образование

Како изгледа ручекот во едно јапонско основно училиште?

Во јапонските училишта, ручекот е многу повеќе од храна. Во основното училиште во Саитама, Јапонија, ручекот е претворен во 45 минутен образовен период, исто како математиката и читањето. Учениците одгледуваат зеленчук на училишната фарма.

 

деца


Тие им ги послужуваат оброците на нивните соученици во самата училница и секако, чистат после ручек. Секој чекор од процесот е внимателно испланиран, забавен и одличен начин за учениците да соработуваат. Често пати на менито се наоѓа риба, сос од круша, компири и супа од зеленчук. Сите овие состојки се домашно приготвени.

Како сето тоа изгледа можете да погледнете на видеото подолу.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование