X
 20.03.2016 Наука

"Танцувањето" на течноста во нулта гравитација

Кога се наоѓате во простор во кој владее нулта гравитација, на некои работи едноставно не можете да им одолеете.

 

гравитација


Астронаутите кои се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица со нас споделија интересна снимка на која се прикажува како течноста се однесува во вакви услови.

Имено, тие успеале да го снимат летот на „водена топка“ во која раствориле шумлива таблета и и` ја менувале бојата. Ова интересно искуство го снимија со камера која има четири пати поголема резолуција од вообичаената HD камера. 

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука