X
 01.04.2016 Економија

Ова се најбогатите земји во светот

Малите земји продолжуваат да доминираат на листата на најбогатите земји во светот, а првите три останаа непроменети од 2015 година, вели анализата на магазинот „Global Finance“.

 

zemja


Врз основа на податоците од Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд, магазинот ги рангира земјите во светот според нивниот бруто домашен производ и врз основа на куповната моќ по глава на жител.

Исто така земени во предвид се трошоците на живот и стапките на инфлација на земјите за да се спореди животниот стандард помеѓу различните народи.

Во истражувањето не беа вклучени малите земји како Лихтенштајн, Науру, Ватикан, Монако, Сан Марино и Андора. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија