X
 05.04.2016 Живот

Животни од редок и загрозен вид фатени на камера

Истражувачите во Индонеззија фотографирале некои од најретките и најзагрозени видови на планетата.

 

тигар


Во период од 30 дена, биле фотографирани 29 видови со камера поставена во Националниот парк Батанг Гадис, во Северна Суматра, Индонезија.

Камерите успеале на камера да го фатат Суматранскиот тигар, азиското диво куче, суматранскиот леопард и други видови.Батанг Гадис е важно безбедно место за некои од најуникатните животни во Индија, а истражувачите се надеваат дека нивните наоди ќе помогнат во обезбедување на иднината на паркот.

 

Линк до галеријата.


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот