X
 19.04.2016 Живот

Нова оптичка илузија: Каква боја се срцињата?

Љубители на оптичките илузии - имаме уште една илузија за вас. Оваа фотографија го преплави интернетот и остави збунети илјадници корисници.

 

срце


Прашањето е едноставно - каква е бојата на срцињата на фотографијата? Двете срциња на фотографијата кои се пресечени со светло обоени линии се чинат како да имаат различни бои - една виолетова и друга портокалева кон црвена. Сепак, двете срциња имаат иста боја, и во реалноста се розеви.

 

1


Нараторот на видеото од „Bite Size Psych“ објаснува: „Ако зумирате на сликата ќе откриете дека шарените линии не се иста боја. Овие сини линии прават срцето да изгледа виолетово додека овие зелени линии прават срцето да изгледа портокалево“.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот