X
 04.05.2016 Економија

Најскапите градови за живеење во Европа

Европа може да се пофали со голем број на земји кои имаат највисоки приходи и животни стандарди во светот, меѓутоа исто така и најскап стандард за живеење.

 

град


Според извештајот на „Glassdoor“ под наслов „Кои земји во Европа го нудат најдобриот стандард за живеење?“, главниот град на Британија, Лондон, има највисока кирија во цела Европа, што значи дека луѓето ги трошат нивните плати на изнаоѓање каде да живеат.

Индексот за трошоци за животот го зема во предвид приходот наспроти „колку пари се потребни за да се купи стандардната кошничка на стки и услуги во различни земји, вклучувајќи ги и намирниците, рестораните, транспортот, услугите и киријата“.

Ова се најскапите градови за живот во Европа - линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија