X
 30.05.2016 Култура

Помалку познати научно-фантастични филмови кои треба да се гледаат

Холивуд е првата работа на која помислуваат луѓето кога помислуваат на филм. Иако Холивуд се смета за центар на филмската индустрија денес, некои од најуникатните и имагинативни филмови не се направени од холивудско студио.


Некогаш, причината е буџетот, а некогаш јазикот и преводот, но факт е дека американските кина не покажуваат многу странски филмови за време на сезоната на награди. Поради тоа, американскиот пазар пропушта многу добри странски филмови. Ова е особено точно и кога станува збор за научно-фантастичните и фантазиските жанрови.

„Screenrant“ наведува 15 неверојатно странски филмови од овие жанрови кои не смеат да се пропуштат. Сите наслови погледнете ги во галеријата.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура