X
 14.06.2016 Здравје

Како е да се живее со аутизам?

Замислете дека ушите ви зујат, светлата постојано ви пречат и мислите дека се' околу вас може да ве нападне секој момент.

За 3,5 милион луѓе само во САД, а многу повеќе во земјата кои имаат аутизам, ова е секојдневие. „Autism TMI Virtual Reality Experience“ е краток филм направен од Националното аутистичко општество во САД, кој може да се гледа во 360 степени со уред за виртуелна реалност или без.

Филмот трае само две минути, а во него може да се движите низ трговски центар додека ја чекате мајка си да извади пари од банкомат. Во текот на филмот гледачот е ставен во телото на личност со аутизам. Се' што ќе видите во филмот се симптоми кои лицата со аутизам ги доживуваат постојано.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје