X
 07.07.2016 Култура

Рангирани филмовите на Стивен Спилберг од најлош до најдобар

Повеќе од 40 години, ниту еден режисер не дал подобра дефиниција за филмовите од Стивен Спилберг. До денес, неговите филмови заработиле повеќе од 4.3 милијарди долари во Северна Америка и 9.2 милијарди долари низ светот, повеќе од било кој друг режисер во историјата.

 

филм

 

Неговите филмови беа номинирани за 128 Оскари, од кои 32 освоени, а Спилберг лично е номиниран за 16 Оскари, од кои освоил 3 (најдобар режисер за „Saving Private Ryan“ и најдобар режисер и најдобар филм за „Schindler's List“). 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура