X
 11.07.2016 Култура

Архитектурата од Норвешка која потсетува на бајките

Кога помислувате на Норвешка, постојат неколку работи кои ви паѓаат на ум: фјордови, русокоси и викинзи, но не и архитектура која произлегува од бајките.

 

норвешка


Во продолжение ќе откриете фотографии од норвешката архитектура во селата која се чини дека излегла директно од бајките. Архитектонските стилови се неверојатни, и ќе ве натераат уште повеќе да се заљубите во природата и убавините на оваа скандинавска земја.

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура