X
 11.07.2016 Култура

За што се` кажано би добиле казна во Северна Кореја?

Северна Кореја не само што е најзатворената земја во светот туку веројатно и земја со најбизарните закони.

 

кореја


Ким Јонг-ун веднаш после доаѓањето на власт во 2013 година составил листа на 28 фризури кои државата ги дозволува. Станува збор за 10 фризури за мажи и 18 фризури за жени. Прочуената фризура на Ким не е на листата, бидејќи очигледно е резервирана само за него.

Но ова не е единствено нешто што е необично во оваа држава каде за живеење во главниот град мора да се добие посебна дозвола. Големиот лидер е доста чувствителен за многу нешта, а неговите барања ги претвора во наредби до полицијата која без проблем апси по негова наредба.

Погледнете што се' не смеете да кажете во Северна Кореја.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура