X
 12.07.2016 Култура

Дали знаете која е најпосетената земја во светот?

Интересни факти за Франција кои можеби не сте ги знаеле.

1. Франција е најпосетената земја во светот: 83 милиони туристи во 2012 година.

2. Франција некогаш контролирала повеќе од 8% од земјата во светот.

 

1


3. Наполеон не бил низок. Всушност, тој бил повисок од просечниот  Французин.

4. Париз оригинално бил римски град и се викал „Лутетиа“.

5. Француската влада им дава медали на граѓаните кои „успешно воспитале неколку деца со достоинство“.

6. Постои само еден знак „Стоп“ во целиот Париз.

7. Во Франција, можете да стапите во брак со мртва личност.

 

2


8. Постои мало село во Франција кое се вика „Pussy“.

9. 1 од 5 луѓе во Франција искусил депресија со што таа е најдепресивната земја во светот.

10. Францускиот тост не е француски. Џозеф Френч го рекламирал  модерниот тост меѓутоа заборавил да додаде апостроф (со кој се покажува присвојност во англискиот јазик).

11. Луј XIX бил крал на Франција само 20 минути.

12. Во текот на Втората светска војна, кога Хитлер го посетил Париз, Французите ги исекле каблите од лифтот на Ајфеловата кула, за Хитлер да мора да се качува по скали ако сакал да стигне до врвот.

13. Постои кафуле во Франција во кое ако не кажете „Здраво“ и „Ве молам“, кафето е поскапо.

14. Џамијата во Париз им помогнала на Евреите да избегаат од Нацистите давајќи им муслимански лични карти во текот на Втората светска војна.

15. Постои град во Франција со име „Кондом“.

 

3


16. Франција беше првата земја која вовела регистарски таблички.

17. Компирите биле нелегални во Франција во текот на 1748 и 1772 година.

18. Во Франција, нелегално е да се именува прасе „Наполеон“.

19. Скоро 96% од средните училишта имаат автомати за кондоми.

20. Најстариот мост во Париз е „Point Neuf“ што значи „Нов мост“.

21. Кралот Џон I бил именуван крал пет месеци пред да се роди. Живеел само 5 дена.

22. Франција користи 12 различни временски зони, најмногу од било која друга земја во светот.

 

4


23. Од 1814 до 1830 година, знамето на Кралството Франција било чисто бело.

24. 214 години со ред, се' до 2012 година, беше нелегално во Париз жените да носат пантaлони.

25. Изборите за убавина за деца се забранети во Франција. Тие се казниви со до 2 години затвор и казна од 30.000 евра.

26. Постојат повеќе луѓе кои зборуваат француски во Африка, отколку во Франција.

27. Постои мал град во Франција наречен „La-Mort-Aux-Juifs“ што во превод значи „Смрт за Евреите“.

28. Можете да го искористите Скајп за да се јавите на бесплатни броеви во Америка, Британија, Тајван и Франција.

29. Таксистите во Париз мораат да платат скоро 200.000 евра за нивната лиценца. Токму затоа има толку малку таксисти.

 

5


30. Секој кој сака да отвори нова продавница во Франција поголема од 300 метри квадратни мора прво да добие дозвола од комисијата на владата во која ќе бидат вклучени другите постоечки продавачи.

31. Целиот шампањ е произведен во шампањскиот регион во Франција.

32. Просечната личност во Франција спие 8.83 часа, најмногу во развиениот свет.

33. Официјалното градско мото на Париз е „Fluctuat nec mergitur“, што значи „Таа е фрлена од брановите но не потонува“.

34. Ако член на Француската легија на странци е повреден додека ја брани Франција, тој веднаш може да аплицира за француско државјанство, бидејќи тој е „Французин со пролеана крв“.

35. Од сите земји кои го прославуваат денот на независноста, 58 се независни од Британија, 26 од Франција, 21 од Русија и 21 од Шпанија.

 

6


36. Галичкиот петел е националното животно во Франција.

37. Лувр бил изграден во 1190 година како одбрана против викиншките напади.

38. Луј XIV имал палто со 123 дијамантски копчиња.

39. Франција нема официјална расна статистика, бидејќи е „идеална слепа за бои републиканска земја“.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура