X
 14.07.2016 Култура

Градови со најнапредна технологија во светот


Градовите се начин на иднината. Во помалку од 35 години, Светската здравствена организација проценила дека две третини од светската популација ќе живее во урбана средина. Тоа се дополнителни 2.5 милијарди луѓе.

Градовите кои ќе процветаат тие оние кои се на крајот на технологијата и дава можности на луѓето да развијат нови технологии. Истражувачка фирма која се специјализирала во анализирање на иновативни градови, ги има одредено градовите со највисока технологија во светот. Фирмата одбра 9 фактори поврзани со технолошкиот напредок, и објави листа од 85 градови.

Доколку сакате да знаете како ќе изгледа иднината, ова се градовите кои треба да ги видите.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура