X
 05.08.2016 Забава

Песни со кои треба да се будите наутро за поубав ден

За голем дел од луѓето најлошиот дел од денот и она поради кое најмногу се нервираат е грозниот звук на алармот кој ги буди секое утро од најубавиот сон и ги тера да станат од креветот за да одат на работа.

 

песна


Токму затоа музиката која ве буди обично станува нешто што човек започнува да ја мрази уште при првото будење. Но, не мора да биде така. Веб страната „Spotify“ заедно со младиот психолог Дејвид М.Гринберг создадоа листа на песни кои ќе ви го олеснат будењето и ќе ви го разубават денот. Ова се 10-те најдобри.

1. Viva La Vida – Coldplay
2. Elevate – St. Lucia
3. Downtown – Macklemore & Ryan Lewis
4. Lovely Day – Bill Withers
5. Wake Me Up – Avicii
6. Wake Up – Arcade Fire
7. Money On My Mind – Sam Smith
8. Ain’t Nobody (Loves Me Better) – Felix Jaehn, Jasmine Thompson
9. Rather Be (ft. Jess Glynne) – Clean Bandit
10. Walking On Sunshine – Katrina & The Waves

Тајната е тоа што песната постепено и лесно расте и добива на темпо и глас, има изразен и удобен бит и носи позитивна порака, а ако се задоволени овие критериуми, тогаш нема потреба будењето да биде непријатно.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава