X
 11.08.2016 Култура

Првите предвидувања за номинации за Оскар

Ни претстои одлична филмска сезона. Најпрво е филмскиот фестивал во Венеција, каде голем број потенцијални кандидати за награди се подготвени за нивното дерби.

 

филм


Со нетрпение ја очекуваме Натали Портман која ќе ја толкува улогата на Џеки Кенеди во нејзиниот биографски филм Jackie, како и романсата The Light Between Oceans со Алиша Викандер и Мајкл Фасбендер.

Фестивалите Телурид и Торонто фестивалот следуваат брзо потоа. Додека Телурид не го открива својот состав до денот на започнувањето на фестивалот, Торонто веќе го најави - филмовите ветуваат многу, трилерот на Оливер Стоун, римејкот на Антони Фукуа и други.

За време на овие филмски фестивали се раѓаат првите предвидувања за Оскар, а еве што треба да очекуваме за оваа година.

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура