X
 07.09.2016 Наука

"Едноставно" математичко прашање кое ќе ви зададе вистинска главоболка

Уште една задача која претставува вистинска ментална гимнастика. Доколку сте внимавале на часовите по алгебра, тогаш нема да имате никаков проблем да ја решите оваа задача која го заобиколи интернетот.

 


 

Сконцентрирајте се бидејќи задачата е прилично тешка, а интернет корисниците не можат да се одлучат кој е вистинскиот одговор - дали тоа е 22, 23, 24, 48...


Доколку не можете да ја решите, одговорите ви ги нудиме во продолжение - на вас оставаме да одлучите со кој од нив ќе се согласите. 

 

1

2

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука