X
 22.09.2016 Култура

Кина го пушти во употреба најголемиот бродски лифт во светот

Најголемиот бродски лифт во светот започна со работа во Хубеи, провинција во Централна Кина, на браната “Три клисури“ на реката Yangtze.


лифт


Целта на изградбата на лифтот беше да се зголеми капацитетот на превозот со брод и тоа до 6 милиони тони годишно, како и да се намали времетраењето на секоја посета. Погледнете го видеото. 

SaveSaveSave
Подготвил: Светлана Петковска
Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура