X
 17.10.2016 Култура

Руската амбасада со порака до светските медиуми: "Не го лажете народот!"

Твитер профилот на Руската амбасада во Британија ги повикува светските медиуми да престанат со прогнозирање на нуклеарна војна.

 

2


Твитот беше испратен откако британските таблоиди започнаа да известуваат за информацијата според која Владимир Путин им наредил на неговите роднини кои живеат во странство да се вратат во  Русија.

Непотврден извештај на страната на регионалните вести беше доволно за британските таблоиди да ги потсетат читателите дека „големиот лош Владимир“ потајно сака да предизвика нуклеарна војна.

Претходно оваа недела министерот за надворешни работи на Русија, Борис Џонсон ги повика луѓето да демонстираат пред руската амбасада поради воздушните напади во Сирија. 
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура