18.10.2016 Здравје

Појадок што ги топи килограмите

Прескокнувањето на појадокот не е решение ако сакате да симнете некој килограм, но одредени намирници како дел од оброкот може да Ви помогнат во остварување на целта.

појадок

Во планирањето на појадокот важна е и математиката. Осигурајте се дека наутро ќе внесете 300 до 400 калории и дека половина од нив се јаглехидрати, третина здрави масти, а останатиот дел влакна и шеќер. Еве неколку предлози:
  • 45 грама овесна каша направена половина со вода, а половина со млеко од соја, со грст боровинки, лажичка сечкани ореви или бадеми и јаворов сируп
  • Две пржени јајца со 65 грама спанаќ и една лажичка сечкан кромид, половина лажичка маслиново масло и парче печен интегрален леб
  • Две лажички природен путер од кикирики на едно парче печен интегрален леб со една банана и цимет.
Житарки

Одберете житарки со поголема големина. Истражувачите откриле дека луѓето јадат помалку кога снегулките се помали.

Протеински пијалаци

Појадокот полн протеини е ефективен при губење на килограми, особено протеините што се наоѓаат во млекото и јогуртот.

Јадете десерти

Малиот десерт по појадокот ќе придонесе да не посегнувате по нездрава храна додека дојде времето за ручек. Еден ред темно чоколадо за десерт е подобро отколку ќеса чипс што ќе ве „држи“ до попладне.
Подготвил: М.Д.

Здравје