X
 26.11.2016 Култура

Кое место претставува белег на Македонија? Мапа која ги прикажува најдобрите места за посета низ Европа

Ако сакате да знаете кои се најдобрите места за посета кога патувате, но немате време да ги прелистувате прирачниците, тогаш оваа мапа е совршена за вас.

 

мапа


Таа ги прикажува местата кои се вредни за посета од сите земји во светот.

Ако се спремате да одите во Белгија, тогаш посетете го Големото место. Ако сакате да патувате во Франција, се разбира, посетете ја Ајфеловата кула.

Во Полска, посетете го Аушвиц, а во Русија Кремљ.

Колосеумот би било најдобро место за посета доколку сте во Италија, а ако сте во Грција тогаш дефинитивно одете во Акропол, Атина.

Ако патувате во Исланд, посетете ја геотермалната бања - Сината лагуна.

Првиот предлог од „Google“ кога станува збор за Велика Британија, тогаш тоа е Кулата на Лондон.

Кога станува збор за нашата земја, понудена е црквата Св.Јован Канео во Охрид.

Мапата исто така е означена со боја врз основа на категории вклучувајќи религиозни места, природа, знаменитости, тврдини, палати/замоци и музеи. Повеќето од местата кои дефинитивно треба да ги посетите се религиозни, а веднаш после нив се знаменитостите и на крај палатите и замоците. 

 

[Map] "What to see in..." autocompleted by Google for each country on this map (OC)
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура