X
 10.12.2016 Живот

Што вашиот Фејсбук профил открива за вас?

Иако не сакаме да признаеме, првенствено го користиме Фејсбук за да ги шпионираме другите.

 


фејсбук


 

Според истражувањата, вашата активност на Фејсбук може да открие многу за вашата личност, вклучувајќи го и тоа колку сте самоуверени и нарцистички настроени.


Луѓето имаат тенденција да објавуваат апдејти онлајн во согласност со една од „Големите пет“ особини на личноста (екстровертност, отвореност, согласност, невротичност и совесност), велат истражувачите од Универзитето Брунел.

Тие откриле дека:

- Невротичните луѓе користат Фејсбук за да побараат потврда од другите;
- Нарцисите информираат за нивните достигнувања, исхрана и вежбање и бараат внимание и валидација преку големиот број „лајкови“;
- Отворените, љубопитните и креативните луѓе воглавно постираат за политички и интелектуални теми;
- Разумните луѓе не постираат многу често и кога постираат тоа е воглавно за нивните деца;
- Оние со ниска самодоверба воглавно постираат за нивните партнери.

И вашите фотографии можат да кажат многу. Истражување од Универзитетот во Пенсилванија студирало пет различни видови на слики и фотографии. Тие открија:

- Луѓето кои позираат со предмет или во смешна поза на нивната профилна фотографија се отворени кон нови искуства;
- Невротичните луѓе имаат профилни фотографии со предмет или милениче; нешто што не го вклучува нивното име. А оние кои ставаат фотографија на која нивното лице има чуден израз покажува дека повеќе би сакале да изгледаат мизерно, меѓутоа се свесни од социјалниот притисок да изгледааат среќни;
- Разумните луѓе имаат среќни, совршено врамени профилни слики;
- Повеќето согласни луѓе имаат профилни фотографии на кои се смеат сами или со пријатели;
- Екстровертите имаат шарени профилни слики и користат методи да изгледаат помладо отколку што се.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот