X
 15.12.2016 Живот

Совршено работно место за оние кои знаат да преведат емот икони

Позната агенција за преведување со седиште во Лондон објави оглас за работно место „преведувач на емот икони“.

 

емот


Ова е прв ваков оглас во светот - работата не подразбира класично работно време од 9 до 17 часот. Работникот кој ќе биде примен ќе се занимава со превод на емот икони на човечки јазик и ќе ги анализира нивните значења во културолошкото опкружување.

„Во недостаток на изворни говорници, кандидатите треба да преведат и декодираат емот икони кај културните, генерациските и меѓународните разлики“, пишува на огласот.

Компанијата вели дека на кандидатите ќе им даде практичен тест кој ќе ги покаже нивните вештини и нивното познавање на емот иконите.

Критериумите се факултетска диплома или повеќе од три години искуство со преведување. На огласот веќе се пријавиле околу 100 луѓе од целиот свет. 

 

ТУКА можете да се пријавите на огласот за ова работно место.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот