X
 24.12.2016 Наука

Битките во историјата на човештвото - Балканот во центарот на светот

Корисниците на „Wikipedia“ создадоа интересна интерактивна мапа на која прикажуваат каде се воденисите битки од 2.500 година пред нашата ера, па се' до денес.

Врз основа на податоците од „Wikipedia“, тимот на истражувачи ја создаде оваа мапа од сите битки за кои знаеме дека се случиле од 2.500 година па се' до денес.

Сите 12.703 битки се означени на мапата со точки со различна боја. Секоја боја означува во кој период од историјата се случила битката.

Целата мапа можете да ја погледнете ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука