X
 16.03.2023 Живот

Глетка како од бајките - оваа ботаничка градина се смета за една од најубавите на светот

Наскоро се отвора една од најубавите ботанички градини во светот. Станува збор за Кеукенхоф во Холандија, која е позната и како Градината на Европа.

Ова е една од најголемите цветни градини во светот - се протега на 32 хектари. Таму секоја година се садат над 7 милиони цвеќиња, од кои 800 вида лалиња, најпознатите цвеќиња во Холандија. Исто така, Кеукенхоф со години се вбројува меѓу најубавите места во светот.


Градините постојат од 1949 година, а за посетители се отворени само од крајот на март до почетокот на мај. За тој краток период Кеукенхоф секоја година успева да привлече повеќе од милион луѓе. Освен со лалиња, градината е украсена и со колекција од зумбули, нарциси, орхидеи, рози, каранфили, ириси, лилјани...


Годинава Кеукенхоф ќе биде отворена за посетители од 23 март до 14 мај.


Извор: Index.hr
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот