16.04.2023 Наука

Тајната до среќата не се ниските очекувања

Финска шеста година по ред беше прогласена за најсреќна земја во светот. За тоа зошто оваа нордиска нација продолжува да се рангира на врвот на табелата како најсреќна нација, постојат низа теории: од поголема еднаквост на приходите до времето поминато во природа.

Но, еден фински професор по социологија смета дека Финска ја заслужи оваа позиција затоа што поставува реални граници за нечии очекувања за добар живот. Односно, тој верува дека Финците се среќни затоа што не поставуваат високи очекувања.

Дали тоа значи дека ние треба да ги намалиме нашите очекувања за да бидеме посреќни? Би реккла дека психолошките истражувања го сугерираат спротивното.

Високите очекувања се важни бидејќи ни овозможуваат да сонуваме и да создаваме цели кон кои се стремиме. Преку ментален контраст создаваме судови за нашите очекувања од иднината и одлучуваме кои соништа се реални да ги оствариме, а кои треба да ги оставиме.

На пример, може да си замислите дека живеете со многу пријатели околу вас. Ако седите сами дома и сонувате за ова и се чувствувате тажни поради реалноста дека сте осамени, менталниот контраст ви помага да го идентификувате вашиот сон, да ги предвидите потенцијалните пречки, да планирате да преземете акција за надминување на пречките и да ја следите целта што ќе ви помогне да се дружите.

Значи, кога се реални, високите очекувања може да послужат како мотивирачка сила за промена. Освен тоа, високите очекувања го прават човекот оптимист, за да продолжи напред. Кога некому ќе му се случи лоша работа, тој ќе развие очекување дека сè ќе биде во ред - и покрај проблемите, така што тоа може да го наведе да направи позитивни чекори напред.

На пример, вашите очекувања да најдете доживотен партнер може да се намалат кога вашата врска ќе се распадне. Но, ако продолжите да имате големи очекувања дека ќе ја запознаете вистинската личност, поголема е веројатноста да се регистрирате на веб-страница за запознавање луѓе и да барате можности да запознаете нови луѓе.

Од друга страна, ниските очекувања го ограничуваат вашиот капацитет да се развивате и да растете. Ако имате ниски очекувања дека ќе го постигнете она што се надевате дека не е добар начин, тоа може да доведе до чувство на очај. Кога имаме мали очекувања за успех, поверојатно е да се откажеме. Дури и кога нашите шанси за успех се објективно високи, ние ќе се откажеме од можностите поради нашите ниски очекувања.

Значи, високите очекувања можат да ни помогнат да се приспособиме на променливите околности и да продолжиме. Тоа е знак на издржливост, приспособливост и благосостојба.

Очекувањата на другите

Иако е корисно да си поставиме високи очекувања за себе, ние имаме тенденција да имаме подобри резултати кога другите луѓе имаат големи очекувања од нас.

Нашето верување дека другите нè гледаат како способни и веруваат дека можеме да постигнеме повеќе отколку што мислиме дека можеме нè турка да се претставиме подобро. Слично на тоа, кога другите имаат ниски очекувања од нас, ние генерално функционираме полошо.

Една од причините зошто луѓето не сакаат да имаат големи очекувања е затоа што сакаат да се заштитат од разочарување кога нивните надежи нема да се реализираат, што е во ред. Но, учењето да управуваме со нашите емоции кога ќе се појават тагата и фрустрацијата ќе ни помогне поефикасно да се справиме со неволјите.

Автор: Џоланта Бурк
Извор: Science Alert