X
 16.06.2018 Живот

Град во Шведска ќе издава дозволи за просење

Градските власти во Ескилстуна, Шведска, усвоија одлука со која питачите се обврзуваат да бараат дозвола, за властите да можат да имаат увид во населението на кое им е потребна помош.

Во документот се вели дека е потребна дозвола од полициските власти за „пасивно собирање пари“ во одредени географски зони. Кога одлуката ќе стапи на сила на први октомври, една дозвола ќе чини околу 15 евра и оние кои немаат дозвола ќе треба да платат казна.

Според социјалдемократскиот одборник Џими Јансон, идејата не е да се спречи просењето, туку да им се овозможи на здруженијата или социјалните служби да контактираат со луѓето што живеат од просење и да видат кој ги наведува на тоа.

Социјалдемократскиот премиер Стефан Ловфен оцени дека иницијативата е интересна, но го отфрли предлогот на конзервативците и на екстремната десница просењето да се забрани на национално ниво.

Текстот сѐ уште треба да биде одобрен од одборот и би можел да биде оценет како неуставен.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот