X
 16.08.2020 Технологија

Висечка железница во Германија од 1901 функционира и денес

Американскиот музеј на современа уметност има фасцинантна колекција од филмови од 1902 година, а делови од неа може да се видат онлајн. Едно видео од колекцијата покажува висечка железница изградена во германскиот град Вупертал во 1901 година.


Доколку се прашувате, железницата функционира и денес и изгледа речиси идентично како во 1902. Таа поминува 12 километри и ја користат во просек 82.000 жители дневно.


Извор: openculture.com
Насловна фотографија: YouTube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија