X
 16.08.2021 Здравје

Еве зошто колективниот имунитет станува мит поради делта-сојот

Постигнувањето на колективен имунитет со вакцини кога се шири високо заразната делта варијанта не е возможно, вели водечки британски епидемиолог.

Експертите се согласуваат за неколку причини зошто таквата цел не е веројатна.

Сер Ендрју Полард, шеф на Оксфордската група за вакцини, им рече на британските пратеници дека ковид-вакцините не го спречуваат ширењето на вирусот целосно. Вакцинираните луѓе сѐ уште можат да се заразат и да го пренесат вирусот, па идејата за постигнување на колективен имунитет станува митска.

- Мислам дека сме во ситуација со сегашниот сој кога колективниот имунитет не е можност затоа што од него се заразуваат и вакцинираните лица - вели Полард, еден од водечките истражувачи во создавањето на вакцината „Астра зенека“.

- И тоа значи дека секој што сѐ уште не е вакциниран, во одреден момент ќе се сретне со вирусот. Тоа можеби нема да биде овој или следниот месец, можеби следната година, но во одреден момент ќе се сретнат со вирусот и не постои ништо што може да го спречи тој пренос - истакна Полард порачувајќи дека токму затоа програмите за вакцинација не треба да бидат фокусирани на постигнувањето на колективен имунитет.

Што претставува колективниот имунитет?


Едноставно кажано, колективниот имунитет се однесува на идејата дека високо ниво на имунитет на вирус кај популација може да се постигне и со природна инфекција (преку формирање на антитела кога телото се бори со вирусот) и со вакцинација.

Последниот метод е најпосакуван бидејќи вакцините во огромно мнозинство создаваат имунитет без да предизвикаат болест или негативни здравствени компликации, за разлика од природниот пат на инфекција.

Антителата добиени со природна инфекција и вакцинација обично штитат од идна инфекција. Ако доволно луѓе во популацијата се имуни, ова доведува до помали стапки на преваленца на болести или вируси во заедницата. Ако вирусот има помала можност да се шири, може многу да се контролира, па дури и да се искорени.

Со колективниот имунитет, оние кои не се вакцинирани (без разлика дали се избрани или затоа што не можат да се вакцинираат во дадена точка - новороденчиња, на пример) се заштитени со целокупното ниво на имунитет присутно кај популацијата.

имунитет
Фото: Freepik

Масовните, успешни програми за вакцинација значеа смртоносни, заразни вируси и болести како што се детска парализа, туберкулоза и мали сипаници, во голема мера се искоренети во делови од светот или во голема мера се потиснати со програмите за вакцинација и имунитетот на стадото што тие го поттикнуваат.

- Проблемот е што овој вирус не се мали сипаници. Ако 95 отсто од луѓето се вакцинирани против мали сипаници, вирусот не може да се шири во популацијата - рече Полард пред британската парламентарна комисија.

Полард додаде дека иако ковид-вакцините може да го забават ширењето на вирусот - бидејќи се појавуваат целосно вакцинирани, но заразени луѓе во студиите, со што му даваат на вирусот помала можност за ширење - најверојатно ќе се појават нови варијанти кои исто така ќе се шират.

Луѓето кои се целосно вакцинирани се високо заштитени од тешка инфекција, хоспитализација и смрт предизвикана од вирусот. Новото истражување на Обединетото Кралство објавено во петокот, исто така, покажа дека вакцинираните луѓе со две дози имале трипати помала шанса помалку од невакцинираните луѓе да имаат позитивен ковид-тест. Во истражувањето предводено од Империјал колеџ во Лондон, исто така, се сугерираше дека целосно вакцинираните луѓе може да имаат помала веројатност од невакцинираните луѓе да го пренесат вирусот на другите.

Постигнувањето на колективен имунитет кога станува збор за ковид се чини дека е многу потешко од неколку други причини, вклучително и нерамномерното распоредување на вакцините, двоумење за вакцинирање меѓу народот и мутација на вирусот со нови варијанти кои се закануваат (но сѐ уште не ја поткопуваат) ефикасноста на вакцината против ковид.

Покрај тоа, експертите сѐ уште не знаат колку трае имунитетот на ковид, иако постојат клинички докази дека имунитетот против вирусот опаѓа со текот на времето.

Истражувањата покажуваат дека ковид-вакцините што се користат во Европа и САД сѐ уште се многу ефикасни во спречувањето на тешки инфекции, хоспитализации и смртни случаи. Иако постојат докази за таканаречени пробивни случаи на ковид кај целосно вакцинирани луѓе, овие случаи се ретки и имаат тенденција да бидат поблаги.

Дени Алтман, професор по имунологија на Империјалниот колеџ во Лондон, вели дека се согласува со Полард и дека математичкиот модел на колективниот имунитетот не може лесно да се примени на „невиден“ вирус како ковид, за кој сѐ уште малку се знае.

- Целата работа за колективниот имунитетот беше еден од оние делови од медицински учебници што беа усвоени рано од советниците за политика, потоа печатот, потоа јавноста и во целост беше прикажан како преедноставен - изјави тој.

Она што е важно, рече Алтман, е дека колку повеќе луѓе на планетава се ефективно вакцинирани, толку помалку вирусни копии ќе имаме на планетата, со што помалку ширење и помалку бели дробови во кои вирусот ќе мутира и ќе се шири следниот бран на варијанти.

Извор: CNBC
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје