X
 16.09.2021 Технологија

И Стив Вознијак основа вселенска компанија

Еден од основачите на американската технолошка компанија „Епл“, Стив Вознијак, најави нова приватна вселенска компанија.

Во објава на „Твитер“, Вознијак изјавил дека новата вселенска компанија ќе биде различна од другите, а нејзината мисија е да понуди патувања во вселената кои се безбедни и достапни за сите. Сè уште не се знае многу за компанијата.Вознијак е еден од неколку претприемачи што влегоа во овој сектор последниве години. Претходно основачот на „Амазон“, Џеф Безос, ја основа „Блу ориџин“ и патуваше во вселената, а директорот на „Тесла“, Илон Маск, е на чело на вселенската компанија „Спејс-екс“.

Извор: Cnet
Фото: Wikipedia/Gage Skidmore
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија